Concursul de artă plastică Martha Bibescu – ediția a IV-a

Eveniment organizat în parteneriat cu Uniunea Artiștilor Plastici și Centrul Cultural Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului

Prin organizarea acestei competiții ne dorim descoperirea unor foarte talentați artiști plastici.

Categorii de vârstă

Categoria A (pana la 18 ani împliniți până la 31 decembrie 2023)

Categoria B (+19 ani)

Precizări:

• Tehnici de lucru acceptate (pictură – acril, ulei, acuarelă; desen sau tehnici mixte)
  • Teme: natură statică, flori, peisaj, nud, portret.
  • DIMENSIUNILE LUCRĂRILOR ORIGINALE: minim A3 (29,7cm X 42 cm), maxim 50 X 70 cm
  • Un participant poate trimite fotografiile a maxim 3 lucrări, dintre care juriul va selecta o creație care va intra în competiție.
  • Lucrările nu mai pot fi modificate după trimiterea lor in format jpg spre jurizare. Orice modificare a lucrării, orice diferență între fotografia lucrării pe baza căreia se face jurizarea și lucrarea originală duce la descalificarea concurentului
  • Netrimiterea originalelor lucrărilor laureate la Centrul Cultural Palatele Brâncovenești, în termenul prevăzut de regulament, duce la descalificarea concurentului.
  • Pentru a putea fi expuse lucrările vor fi trimise înrămate
  • Lucrările vor fi returnate concurenților laureați, după finalizarea expoziției (costurile de transport vor fi suportate de concurenți)

Înscrierile se realizează doar online în perioada 3 aprilie –  15 mai 2023.

Adresa de mail unde se vor trimite documentele de inscriere este:

concursulmarthabibescu@gmail.com

• Lucrările care vor intra în jurizare (format jpg., dimensiune maxima 2 MO)
  • Copie după certificatul de naştere sau după cartea de identitate (concurenti +14 ani)
  • Curriculum vitae cu numarul de telefon si adresa de e-mail
  • Declarațiile completate si semnate trimise scanat https://www.asociatiaprovalores.ro/concursul-martha-bibescu-inscrieri/
  • Dovada achitării taxei de participare, specificându-se DONAȚIE către Asociatia Cultural Sportivă Pro Valores, CIF: 31017789, în contul: RO05 BACX 0000 0011 8036 5000, deschis la UniCredit Bank.
    • Înscrieri între 3 aprilie – 16 aprilie 2023 – 70 lei
    • Înscrieri între 17 – 30 aprilie 2023 – 100 lei
    • Înscrieri între 1 – 15 mai 2023 (ora 22) – 130 lei

Jurizarea lucrărilor va fi făcută în perioada 15 – 17 mai 2023

• Premiul I este indivizibil la fiecare categorie de vârstă.
  • Premiul al II lea poate fi ex-aequo și pot fi acordate două premii II la fiecare categorie
  • Premiul al III lea poate fi ex-aequo și pot fi acordate două premii III la fiecare categorie
  • Mențiune poate fi ex-aequo și pot fi acordate două mentiuni  la fiecare categorie.
  • Diploma de participare va fi acordată tuturor concurenților (în format electronic).

• Anunțarea câștigătorilor
  • 18 Mai 2023:pe site-ul asociatiaprovalores.ro
  • 19 – 25 mai 2023 trimiterea lucrărilor de artă plastică premiate la

Centrul Cultural Palatele Brâncovenști: Str. Valea Parcului, nr.1, Mogoșoaia, Jud. Ilfov, cod 077135 (cheltuielile de transport ale lucrărilor sunt suportate de concurenți)

• Lucrările premiate vor face obiectul unei expoziții cu durata de 9 zile, iar festivitatea de premiere si vernisajul vor avea loc în cadrul Festivalului “Culturile lumii” de la Palatul Mogoșoaia – 27 mai, ora 13.
  • Toate lucrările premiate vor fi publicate la secțiunea galeria virtuală, pe site-ul asociatiaprovalores.ro.

IV .Premiile

Premiul I (valoare totală 2 categorii X 2000 lei = 4000 lei)

• Diplomă
  • Câte un premiu de 2000 lei la fiecare categorie de vârstă (bani și cadouri oferite de parteneri)