Concursurile de artă plastică și literatură Martha Bibescu ediția a II a

Palatul Brâncovenesc de la Mogoșoaia

Prin organizarea acestei competiții ne dorim descoperirea unor foarte talentați scriitori sau artiști plastici.

Categorii de vârstă

Categoria A (pana la 15 ani împliniți până la 31 decembrie 2021)

Categoria B (16 – 22 ani împliniți până la 31 decembrie 2021)

Categoria C (+ 22 de ani)

Precizări:

• La concursul de artă plastică temele si tehnicile de lucru (pictura, desen, tehnici mixte) sunt libere
  • DIMENSIUNILE LUCRĂRILOR ORIGINALE: minim A3, maxim 50 X 70 cm
  • La concursul de literatură temele sunt libere. Sunt acceptate poezii sau eseuri.
  • Dimensiuni: format .doc, max.4000 de cuvinte
  • Un participant poate trimite maxim 3 lucrări, dintre care juriul va selecta o creație care va intra în competiție
  • Un participant se poate înscrie la ambele discipline.

Înscrierile se realizează doar online în perioada 26 aprilie – 25 mai 2021.

Adresa de mail unde se vor trimite documentele de inscriere este:

concursulmarthabibescu@gmail.com

• Lucrările care vor intra în jurizare
  • Copie după certificatul de naştere sau după cartea de identitate
  • Curriculum vitae cu numarul de telefon si adresa de e-mail:
  • Fișă de înscriere, completată, semnată și scanată/fotografiată.
  • Declarația privind acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal completată, semnată și scanată/fotografiată.
  • Declarații
  • Dovada achitării taxei de participare, specificându-se DONAȚIE către Asociatia Cultural Sportivă Pro Valores, CIF: 31017789, în contul: RO05 BACX 0000 0011 8036 5000, deschis la UniCredit Bank.
    • Înscrieri între 26 aprilie – 8 mai 2021 – 60 lei
    • Înscrieri între 9 – 20 mai 2021 – 90 lei
    • Înscrieri între 21 – 25 mai 2021 (ora 22) – 120 lei

Jurizarea lucrărilor va fi făcută în perioada 26 – 28 mai 2021

Cei trei membri ai fiecăriu juriu (arta plastică/literatură) vor acorda, fiecare, câte un punctaj de la 1 – 100 pentru fiecare autor, iar premianții vor fi desemnați în ordinea descrescătoare a punctajului obținut, cu următoarele precizări:

• Trofeele Martha Bibescu

Juriul va desemna un singur concurent la fiecare disciplină (artă plastică / literatură).

Fiecăriua dintre cei doi concurenți de la cele două discipline i se va acorda Trofeul Martha Bibescu, punctajul pentru acordarea trofeului fiind cuprins intre 280 – 300 puncte;

• Premiul I este indivizibil la fiecare categorie de vârstă, de la fiecare disciplină.

Pentru acordarea premiului I concurentul trebuie să obțină minim 255 de puncte;

• Premiul al II lea este ex-aequo

Pot fi acordate două premii II, în ordinea descrescătoare a punctajelor.

• Premiul al III lea este ex-aequo.

Pot fi acordate două premii III, în ordinea descrescătoare a punctajelor.

• Mențiune.

Va fi acordată o mentiune la fiecare categorie, în ordinea descrescătoare a punctajelor.

Diploma de participare va fi acordată tuturor concurenților.

• Anunțarea câștigătorilor

28 mai 2021: pe site-ul www.asociatiaprovalores.ro

1. 29 mai – 2 iunie 2021 trimiterea lucrărilor de artă plastică premiate la Centrul Cultural Palatele Brâncovenești: Valea Parcului, 1, Com. Mogosoaia, Ilfov, 077135, Mogoșoaia. (cheltuielile de transport ale lucrărilor sunt suportate de concurenți)
  2. După finalizarea expoziției (pe care, dacă situația epidemiologică ne permite, ne dorim să o organizam începând cu 5 iunie 2021, dată la care va avea loc și festivitatea de premiere) lucrările vor fi returnate laureaților, cheltuielile de transport ale lucrărilor fiind suportate de concurenți.
  3. Cele mai bune 18 lucrări de artă plastică vor face unei expoziții la Palatul Mogoșoaia, care dacă situatia pandemica va permite va fi vernisată pe 5 iunie 2021.
  • Creațiile literare care vor obține trofeul sau premiul I vor fi aduse la cunoștința publicului în cadrul unui spectacol organizat la Palatul Mogoșoaia, la o dată care va fi anunțată în funcție de evoluția situației epidemiologice, sperăm tot pe 5 iunie 2021, în cadrul Mogosoaia ClasicFest editia a X a.
  • Toate lucrările premiate de la ambele secțiuni ale concursului vor fi publicate la secțiunea galerii virtuale, pe site-ul asociatiaprovalores.ro.

Premiile

Trofeul “Martha Bibescu”

• Diplomă
  • Premiu în valoare de 750 lei (produse electronice)
  • Lucrarea publicată on-line
  • Dacă punctajele obținute se încadrează în regulile descrise la cap. II, va fi un trofeu la fiecare disciplină (artă plastică/literatură)
  • Lucrarea de artă plastică va fi inclusa in expoziția de la Palatul Mogoșoaia, iar lucrarea literara va fi adusă la cunoștința publicului în cadrul unui spectacol din cadrul Mogoșoaia ClasicFest

Premiul I

• Medalie
  • Premiu în valoare de 450 lei (cadouri oferite de parteneri)

Premiul II

Premiul III

• Diplomă
  • Lucrarea de artă plastică va fi inclusa in expoziția de la Palatul Mogoșoaia, iar lucrarea literara va fi publicată on-line.

Mențiune

sigla LUKOIL COMPANY