Concursul „Drumul spre Celebritate”

Concursul Drumul spre celebritate a fost pana in 2017 competitia muzicala cu cel mai mare numar de etape si cu cel mai numeros juriu – fiecare spectator avand drept de vot. De asemenea a fost singura competitie muzicala din Romania cu un pronuntat caracter interactiv. Rolul tinerilor spectatori – jurati fiind decisiv.

Concursul “Drumul spre celebritate” este una dintre putinele competitii muzicale romanesti care deschide portile scenelor importante, care pune fata in fata tinerii muzicieni si viitorii lor spectatori.

De 8 ani, cei mai buni dintre cei foarte buni isi primesc cel mai important premiu pe scena Salii Radio. De 8 ani castigatorii Concursului “Drumul spre celebritate” au sansa de a concerta cu una dintre cele mai valoroase orchestre ale tarii, iar evolutia lor sa poata fi auzita in toata tara prin transmisiunile directe realizate de Radio Romania Muzical si Radio Romania Cultural. De asemenea cei mai buni tineri interpreti primesc invitatii sa sustina recitaluri in cadrul Stagiunii Sunetul muzicii de la Castelul Peles si in cadrul Mogosoaia ClasicFest.

Editia a IX-a

PIAN – Trofeul “Drumul spre celebritate” : Andra Maria Margineanu Gravilescu

Cat. A
Locul I – Victor Gabriel Antonescu
Locul al II-lea – Matei Cristian Labunt, Sabina Maria Suciu
Locul al III-lea – Iosif Matei Mirea
Cat. B
Locul I – Stefan Pretuleac
Locul al II-lea – Maream Ehsan, Alexandru Stefan Placinta
Locul al III-lea – Gariel Andrei Fabiani Prcsina
Mentiune – Vlad Ciocoiu, Frederick Ion van Staden
Cat. C
Locul I – Andra Maria Margineanu Gravilescu
Locul al II-lea – Diana Voronetkaia
Locul al III-lea – Lucia Cristina Iordache
Mentiune – Maria Ionel, Bordos Nagy Csilla

INSTRUMENTE CU CORZI – Trofeul “Drumul spre celebritate” : Andra Lucia Andrei

Cat. A
Locul al II-lea – Catalin Advahov, Radu Florescu
Cat. B
Locul I – Sofia Ioana Blandu
Locul al II-lea – Simion Valentin Dimitrie, Alexandru Spinu
Locul al III-lea – Adriana Mihaela Piersinaru
Cat. C
Locul I – Andra Lucia Andrei
Locul al II-lea – David Kacso Soma
Locul al III-lea – Andrei Luca Maracine, Salome Torge

INSTRUMENTE DE SUFLAT – Trofeul “Drumul spre celebritate” : neacordat

Cat. A
Locul I – Radu Mihai Ghebaura (trompeta)
Locul al II-lea – Palfi Boroka (flaut)
Locul al III-lea – Beniamin Glenn Mutascu (trompeta), Ana Carina Niculas (flaut)
Mentiune – Alexandru Scrob (trompeta)
Cat. B
Locul I – Carina Gianina Boanta (flaut)
Locul al II-lea – Iuliana Nicoleta Iordache (flaut), Mirel Alexandru Lita (trombon)
Locul al III-lea – Paul Grosar (trompeta)
Mentiune – Maria Nechita (flaut)

CANTO CLASIC – Trofeul “Drumul spre celebritate” : Juhasz Boulan Pal Karoly

Locul I – Juhasz Boulan Pal Karoly
Locul al II-lea – Claudia Diana Bilcu, Anastasia Ghita, Constantin Alexandru Matei, Ligia Denisa Tiponut
Locul al III-lea – Denisa Geanina Badai, Camelia Cuzub, Miruna Iancu, Andreea Marin
Mentiune – Dariana Elena Jurjut

Editia a VIII-a

Marele premiu si Trofeul „Dinu Lipatti”
Eva Garet (pian)

Editia a VII-a

Locul I – Constantin Borodin (violoncel)
Locul al II-lea – Cvartet cu pian al Universitatii de Arte “George Enescu” Iasi (Ana Maria Fotache, Loredana Apetrei, Florin Burlacu, Dragos Cantea)–105p
Locul al III-lea – Marius Helciu (marimbafon)–65p

Editia a VI-a

Premiul I – Stefan Diaconu (flaut)
Premiul al II lea – Alexandru Totan (violoncel)
Premiul al III lea – Ionut Diaconu (pian)

Editia a V-a

Premiul I – Duo Kitharsis (Alexandra Petrisor si Dragos Horghidan)
Premiul al II lea – fagotistul Mihai Boboiescu
Premiul al III lea – pianistul Iulian Ochescu

Editia a IV-a

Premiul I – violonista Simina Croitoru
Premiul al II lea – violoncelistul Horatiu Ludusan
Premiul al III lea – fagotistul Mihai Boboiescu

Editia a III-a

Premiul I – Cvartetul “Eufonia” din Cluj Napoca, alcatuit din violonistii Rares Mihai Munthiu, Remus Antoniu Gaspar, violistul Mihai Dumitru Osvat si violoncelistul Mihai Barbul.
Premiul al II lea – soprana Rodica Vica
Premiul al III lea – pianista Maria Diana Petrache

Editia a II-a

Premiul I – violoncelistul Stefan Cazacu
Premiul al II lea – pianistul Mihai Ritivoiu
Premiul al III lea – violonistul Alexandru Malaimare

Editia a I

Premiul I – clarinetistul Ioan Radu Grelus
Premiul al II lea – violoncelistul Octavian Alin Lup
Premiul al III lea – Cvartetul « Eufonia » din Cluj Napoca