Concursul România – Semne identitare

Prin organizarea acestei competiții ne dorim descoperirea celor mai talentați tineri artiști plastici și muzicieni, cu vârste cuprinse între 6 și 18 de ani, profesioniști sau iubitori ai artelor.

Disciplinele concursului sunt: PICTURĂ sau DESEN

Participanții vor fi împărțiți pe mai multe categorii de vârstă:

• Categoria A: 6-10 ani (împliniți până la 31 decembrie 2021);
  • Categoria B: 11 – 14 ani (împliniți până la 31 decembrie 2021);
  • Categoria C: 15 – 18 ani (împliniți până la 31 decembrie 2021);

Înscrierile se realizează doar online în perioada 11 OCTOMBRIE 2021 – 15 NOIEMBRIE 2021.

Adresa de mail unde se vor trimite documentele de inscriere este:

concursulromania@gmail.com

• Maxim trei lucrări personale fotocopiate (.jpg, cu rezoluția 300 DPI, maxim 2 MO /foto), iar fotografiile lucrărilor să nu fie editate pe calculator. Dintre lucrările trimise de un concurent la o disciplină, dacă acesta nu specifică în mod expres ce lucrare preferă sa fie jurizată, juriul va selecta o lucrare (cea mai bună în opinia juraților), care va intra în competiție.
  • Copie după certificatul de naştere sau după cartea de identitate
  • Curriculum vitae cu numarul de telefon si adresa de e-mail
  • Fișă de înscriere, completată, semnată și scanată.
  • Declarația privind acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal completată, semnată și scanată
  • Dovada achitării taxei de participare, specificându-se DONAȚIE către Asociatia Cultural Sportivă Pro Valores, CIF: 31017789, în contul: RO05 BACX 0000 0011 8036 5000, deschis la UniCredit Bank, Sucursala Taxa de participare nu va fi restituita in cazul netrimiterii lucrării pentru expoziție.
  • Înscrieri între 11 OCTOMBRIE – 1 NOIEMBRIE 2021 – 50 lei
  • Înscrieri între 2 – 10 NOIEMBRIE – 75 lei
  • Înscrieri după 11 noiembrie – 100 lei

(dar nu mai târziu de 15 noiembrie 2020, ora 17)

Jurizarea lucrărilor va fi făcută în perioada 16 – 18 noiembrie 2021

Premiul I este indivizibil la fiecare categorie. Juriul va desemna un caștigător la fiecare categorie de vârstă, indiferent de tehnica de lucru aleasă.

Premiul al II lea poate fi ex-aequo.

Premiul al III lea poate fi ex-aequo.

Mențiuni ex-aequo.

1. Deschiderea galeriei virtuale – 18 noiembrie – toate lucrările premiate vor fi expuse in format .jpg în cadrul Galeriei virtuale pe site-ul asociatiaprovalores.ro

18 – 26 noiembrie 2021 trimiterea lucrărilor premiate, selectate de juriu pentru expoziția temporară de la Galeria Cozia 1 din Râmnicu Vâlcea. Galeria Artex – Adresă: Strada Calea lui Traian, nr. 114, bloc L, parter, Râmnicu  Vâlcea, jud. Vâlcea. (cheltuielile de transport ale lucrărilor sunt suportate de concurenți)

1 – 31 decembrie 2021 organizarea expoziției temporare în Galeria Cozia1, deschiderea expoziției în cadrul suitei de manifestări dedicate Zilei de 1 decembrie. Premierea concurenților va fi făcută cu ocazia vernisajului expoziției;

Precizări:

• Tema “România – Semne identitare” (locuri, oameni, simboluri, tradiții).
  • Dimensiunile lucrărilor: Minim A3, maxim 50X70 cm
  • Juriul va fi format din specialiști și va fi condus de pictorul Georghe Dican – vicepresedinte al Uniunii Artistilor Plastici din Româ
  • Lucrările trimise trebuie să aibă obligatoriu sisteme de prindere
  • Lucrările trimise vor avea pe verso (nu doar pe ambalaj) o eticheta cuprinzand numele autorului, nr. telefon, adresa unde va fi returnata, titlul lucrarii, anul executiei, dimensiunile si tehnica în care a fost executată lucrarea
  • Lucrarile înrămate, care vor avea geam vor fi cu grija ambalate pentru a permite ajungerea lor în bune condiții la galerie (galeria nu își asumă raspunderea pentru eventuale deteriorari survenite în timpul transportului)
  • După închiderea expoziției fiecare concurent își va ridica lucrarea sau lucrările vor fi returnate prin firme de curierat, cu plata ramburs.

Premiile

Lucrările premiate, care se vor evidenția pentru valoarea artistică, tehnică și imaginatie vor fi expuse în Galeria Cozia 1 din Râmnicu Vâlcea, în cadrul Expoziției Laureaților Concursului “România – Semne identiare”

Premiul I

• Medalie