Concursul de artă plastică Gheorghe Petrașcu  ediția I

Muzeul de Istorie “Theodor Cincu” din Tecuci

Prin organizarea acestei competiții ne dorim descoperirea unor foarte talentați artiști plastici.

Categorii de vârstă

Categoria A (pana la 18 ani împliniți până la 31 decembrie 2022)

Categoria B (+ 19 ani)

Precizări:

• Tehnici de lucru acceptate (pictură – acril, ulei, acuarelă; desen sau tehnici mixte)
  • Teme: naturi statice, flori, peisaje, nuduri, portrete.
  • DIMENSIUNILE LUCRĂRILOR ORIGINALE: minim A3, maxim 100 X 70 cm (dimensiunea lucrării, fara passpartout, fara rama)
  • Un participant poate trimite fotografiile a maxim 3 lucrări, dintre care juriul va selecta o creație care va intra în competiție.
  • Lucrările nu mai pot fi modificate după trimiterea lor in format jpg spre jurizare. Orice modificare a lucrării, orice diferență între fotografia lucrării pe baza căreia se face jurizarea și lucrarea originală duce la descalificarea concurentului
  • Netrimiterea originalelor lucrărilor laureate la Muzeul Teodor Cincu din Tecuci, în termenul prevăzut de regulament, duce la descalificarea concurentului.

Înscrierile se realizează doar online în perioada 10 august – 10 noiembrie 2022.

Adresa de mail unde se vor trimite documentele de inscriere este:

concursulgheorghepetrascu@gmail.com

• Lucrările care vor intra în jurizare (format jpg., dimensiune maxima 2 MO)
  • Copie după certificatul de naştere sau după cartea de identitate (concurenti +14 ani)
  • Curriculum vitae cu numarul de telefon si adresa de e-mail:
  • Fișă de înscriere, completată, semnată și scanată/fotografiată.
  • Declarația privind acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal completată, semnată și scanată/fotografiată.
  • Dovada achitării taxei de participare, specificându-se DONAȚIE către Asociatia Cultural Sportivă Pro Valores, CIF: 31017789, în contul: RO05 BACX 0000 0011 8036 5000, deschis la UniCredit Bank.
    • Înscrieri între 10 august – 10 septembrie 2022 – 60 lei
    • Înscrieri între 11 septembrie – 10 octombrie 2022 – 90 lei
    • Înscrieri între 11 octombrie – 10 noiembrie 2022 (ora 22) – 120 lei

Jurizarea lucrărilor va fi făcută în perioada 11 – 15 noiembrie 2022

• Trofeul Gheorghe Petrașcu

Juriul va desemna un singur concurent.

• Premiul I este indivizibil la fiecare categorie de vârstă.
  • Premiul al II lea poate fi ex-aequo și pot fi acordate două premii II la fiecare categorie (fond de premiere 1000 lei la fiecare categorie)
  • Premiul al III lea poate fi ex-aequo și pot fi acordate două premii III la fiecare categorie. (fond de premiere 700 lei la fiecare categorie)
  • Mențiune poate fi ex-aequo și pot fi acordate două mențiuni la fiecare categorie. (fond de premiere 500 lei la fiecare categorie)
  • Diploma de participare va fi acordată tuturor concurenților (in format electronic).
  • În cazul in care un concurent va obține mai mult de un premiu (exemplu un premiu special + un premiu sau trofeu + premiu), premiile în bani nu se vor cumula, iar concurentul va primi suma în bani mai mare aferentă premiilor respective

Anunțarea câștigătorilor – 16 noiembrie 2022 pe site-ul asociatiaprovalores.ro

16 – 25 noiembrie 2022 trimiterea lucrărilor de artă plastică premiate la: Muzeul de istorie Teodor Cincu: Str. 1 decembrie 1918, nr.36, Tecuci,jud. Galați, cod 805300 (cheltuielile de transport ale lucrărilor sunt suportate de concurenți)

• Lucrările premiate vor intra în colecția muzeului și vor face obiectul unei expozitii permanente care va fi organizată în Muzeul Teodor Cincu.
  • Gala laureaților și vernisajul expoziției laureaților vor avea loc sâmbătă 26 noiembrie 2022, la ora 16.
  • Toate lucrările premiate vor fi publicate la secțiunea galeria virtuală, pe site-ul asociatiaprovalores.ro.

IV .Premiile

Trofeul “Gheorghe Pătrașcu” (valoare totală 2000 lei) – cea mai bună lucrare din concurs – Premiu oferit de Fundația Pelin

• Trofeu realizat de marele artist Ioan Tămâian
  • Premiu în bani și produse electronice
  • Lucrarea de artă plastică va fi inclusa in expoziția permanentă a Muzeului Teodor Cincu din Tecuci.
  • Laureatul va fi inclus în cadrul proiectului “Citadele Culturale” 2023.
  • Laureatul va fi invitat într-o ediție a emisiunii „Cult Top” de la Radio România Cultural
  • Lucrarea publicată on-line

Premiul Special “Ervant Nicogosian” – premiul va fi câștigat de cel mai valoros concurent născut în afara granițelor României – Premiu oferit de Asociația Culturală „Ervant Nicogosian”

• Premiu în bani – 2000 lei
  • Laureatul va fi inclus în cadrul proiectului “Citadele Culturale” 2023.
  • Lucrarea publicată on-line

Premiul I (valoare totală 2 X 1500 lei = 3000 lei)

• Diplomă
  • Câte un premiu la fiecare categorie de vârstă (bani și cadouri oferite de parteneri)
  • Lucrarea publicată on-line

Premiul II (valoare totală 2 X 1000 lei = 2000 lei)

• Lucrarea publicată on-line

Premiul III (valoare totală 2 X 600 lei = 1200 lei)

• Diplomă
  • Câte un premiu în valoare de 600 lei la fiecare categorie de vârstă  (bani și cadouri oferite de parteneri)
  • Lucrarea publicată on-line

Mențiune (valoare totală 2 X 250 lei = 500 lei)

• Lucrarea publicată on-line

Premiul Special pentru ORIGINALITATE (250 lei) – asigurat de Asociatia Pro Valores

• Diplomă
  • bani și cadouri oferite de parteneri
  • Lucrarea de artă plastică va fi inclusa in Proiectul Citadele Culturale al Asociației Pro Valores.

Premiul Special pentru EXPRESIVITATE (250 lei) – asigurat de Asociatia Pro Valores

• Diplomă
  • Bani și cadouri oferite de parteneri

Juriul este alcătuit din:

• Academician Mircia DUMITRESCU
  • Ioan TĂMÂIAN – (fost presedinte al UAP Sibiu)
  • Adrian MIHALACHE – restaurator al Muzeului Teodor Cincu din Tecuci

maxresdefault